THK_LMF50LUU Flanged Linear Ball Bearing - Double, Long Type
0 reviews 0 sold. Only 999 remain
Negotiable (specific conditions to required)
Product Code: LMF50LUU
  • Product Description
    Standard flange linear bushings that are easily bolted on
    LMF50LUU
    ▶ The dynamic load rating is 6080 N, the static load rating is 15900 N, the shaft diameter is 50 mm, the outer diameter is 80 mm, and the overall length is 192 mm
    Specified Specification/Dimension Information
    type
    Flange
    Inscribed Diameter DR (φ)
    50
    Overall length L(mm)
    192
    Outer shell material
    [Iron] Iron
    Outer shell surface treatment
    [No surface treatment] None
    Motion
    Linear Movement
    Types of lubrication
    none
    Types of circulation of the ball
    [Double] long
    Outer diameter D (φ)
    80
    Basic Rated Load Identification (Detail) (N)
    Basic Rated Load Rating (N)
    15900
    Precision
    Senior
    Circumscribed tolerance (minus side) (mm)
    Eccentricity (μm)
    25
    kind
    Flanged cross section
    length
    Long
    Ball Material
    iron
    Flange geometry
    ancestor
    Metal Retainer
    none
    Dustproof seal
    Yarn
    Operating temperature Min(°C)
    -15
    Operating Temperature Max(°C)
    80
    Mass (g)
    3268
    RoHS
    10
    -20%
    [WOOSUNG] Ten Commandments Metal Pen-Ballpoint Pen..
    Ship from South Korea
    -32%
    [WOOSUNG] Gift Set Metal Book Mark (Cross)+Ten Com..
    -22%
    [Wefun] Snack24 Mega Mixed Snack Set 32P – Extra-L..
    -50%
    [thejoen] 50 pieces of sweat absorption hairbands ..
    -40%
    [thejoen] 20 pieces of sweat absorption hairbands ..
    -36%
    -58%
    [Thejoen] 100 pieces of sweat absorption hairband ..
    -13%
    [Tendergarden] Morning Breeze Room Spray Nr.51 100..
    -7%
    [Tender garden] Hydro Perfumed Body Wash 300ml-pre..
    -9%